Intézményi térítési díj pontosítás

2022.05.23

2018-ban, amikor elkezdtük a napközi építését, az volt a terv, hogy nem kell térítési díjat érte fizetni. Sajnos hamar rá kellett jönnünk, hogy ez nem megvalósítható. A gondozók bérét senki nem fizeti, akkor még állami normatíva sem volt. Állami normatívára 2019 november közepe óta vagyunk jogosultak, azon az ellátottak után, akik adott napon igénybe veszik a napközi szolgáltatását. 2019. évre, az összes állami támogatás 580.654.-Ft volt, ez az alkalmazottak után és a gondozottak után fizetett támogatás összesen.2022-ben az állami normatíva 3316.-Ft/nap. (igen, ez tényleg ennyi) + a bértámogatás, jelenleg 2 szociális gondozónak a bértámogatása havi 64.116.-Ft/hó. Kiskorúak esetén + 409.-Ft az étkezési támogatás / nap, 18 év fölött már ez nem jár.

Mint személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmény, ránk is kötelező törvények, rendeletek:

 - 1993. évi III. törvény a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról (Szociális törvény)
- 2021. évi LXXIX. törvény a pedofil bűnelkövetőkkel szembeni szigorúbb fellépésről, valamint a gyermekek védelme érdekében egyes törvények módosításáról (gyermekvédelmi törvény)
- 29/1993. (II. 17.) Korm. rendelet a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátások térítési díjáról
- 328/2011. (XII. 29.) Korm. rendelet a személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti alapellátások és gyermekvédelmi szakellátások térítési díjáról és az igénylésükhöz felhasználható bizonyítékokról
- 1/2000. (I. 7.) SzCsM rendelet a személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmények szakmai feladatairól és működésük feltételeiről.
És még azért lehet ide többet is sorolni.

A lényeg, hogy minden intézménynek kötelező minden év április 1-jéig egy 1 éves önköltséget számolni, amiben havi és éves szinten beleírnak mindent. A havi kiadásokat és havi várható bevételeket (állami normatíva). Ezeket összeadják és a különbözet (általában negatív) határozza meg az ellátások ellenértékét. Azaz, hogy mekkora összeg szükséges ahhoz, hogy az intézmény 0-ás legyen. Nem a nyereség a cél, hanem hogy a kifizetendő termékek (bérek, járulékok, számlák...) fedezve legyenek.
Pl az intézménynek fizetendő 1 hónapban 100ft, a bevétel 20ft, akkor a maradandó 80ft-ot kell elosztani a gondozottak létszámától függően. Adott egy 8 férőhelyes intézmény (mi), akkor a 80 Ft / 8 fő / 22nap = így napi fizetendő térítési díj 0,45Ft. Ha adott személy nincs csak 10 napot, akkor "csak" 10 napot kell fizetnie.
Igen, ez is kiszámíthatatlan, mert akár a gondozott is lehet kevesebbet, mint havi 22 nap, így Ő már nem fizet teljes hónapot, az állam meg visszakéri majd következő év elején ha kevesebbet van adott személy. És ugye a 8 fő sem biztos, lehetnek kevesebben is (nálunk 6), így még több hiány keletkezik a kasszában.

Sem a törvény, sem mi nem engedjük, hogy valaki az anyagi helyzete miatt ne vegye igénybe a napközi szolgáltatását, és nem is teszünk különbséget (naná hogy nem) azok között akik tudnak vagy akik nem tudnak fizetni. Ezért is árultunk 2021-ben 2 alkalommal is 1-1 hétig könyveket, vagy ezért pályázunk (eredménytelenül) és ezért kampányolunk az 1%-ok után. Nem költünk luxus cikkekre, nem szórjuk a pénzt, pl a füvet is mi (családom) nyírjuk a szabad időnkben, a kertet is mi rendezzünk ahogy időnk engedi, minden olyat mi családilag csinálunk amihez különleges szakember nem szükséges. A plusz "extra" foglalkozást, pl kutyaterápia a családi kasszából fizetjük, hogy ezzel se terheljük a napközi működését. Sajnos jelenleg nem lehet térítési díj nélkül működtetni egy intézményt. Igyekszünk a minimálisra csökkenteni a kiadásokat, de a minimum 2 főállású szuper gondozónk elengedhetetlenek, és szükséges lenne még 1 plusz főre. A családunk ingyen dolgozik a napköziben, a munkákért semmi pénzbeli juttatást nem kapunk, sőt, mi is ugyanúgy fizetünk minden ellátásért (napi térítési díj, tornák, étkezés....) A tanköteles korú gyerekek részére, amennyiben a területi EGYMI ellátási területén laknak, jár nekik a heti 20*45 perc fejlesztő nevelés, ha van épp szakember (gyógypedagógus, konduktor, kijelölhető szakember), de sajnos az sincs. Maglódra nem akarnak eljárni, nagyon sokan csak a Budapest tábláig közlekednek.... így egyenlőre alapítványi alkalmazásban sem tudjuk megoldani a fejlesztő szakember alkalmazását. Aki pedig betöltötte a 23. életévét, már nem is jár neki fejlesztő nevelés az állam részéről. És mi ebben sem teszünk kivételt, van 8 és 30 éves gyerekünk is, nem csak kicsik. Minden plusz lehetőséget felkeresünk, pl jelenleg 2 gondozottunknak a saját önkormányzata (Veresegyház és Soroksár) a térítési díj 50%-át fizeti együttműködési megállapodás alapján (ellátási kötelezettség van ugye az önkormányzatok részéről). A kiskorúaknak utazási támogatását a szülők részére igazolni tudjuk, sajnos ez sem jár nagykorúaknak. Jelenleg a napi térítési díjunk 5.000.-Ft + 1.000.-Ft az étkezés nagykorúak esetében, amelyet maximalizáltunk és összesen maximum 100.000.-Ft lehet, ennél többet nem kérünk. Igyekszünk a díjakon csökkenteni, ahogy lehetséges, de ismét írjuk hogy nem utasítottunk és nem is fogunk azért senkit mert nem tud vagy tudna fizetni.

© Kagyemo-Ház Minden jog fenntartva.
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el